Bahá’í v ČR

Historie Bahá’í Víry v ČR sahá již k počátku 20. století. Mezi první Bahá’í věřící v Československu patřil Miloš Svatopluk Wurm.

Komentář T.G.Masaryka a E.Beneše týkající se Bahá’í učení

V období let 1926-1939 seznámila americká Bahá’í novinářka a esperantistka Martha Root prvního československého prezidenta T.G. Masaryka a tehdejšího ministra zahraničí Edvarda Beneše s etickými principy a světovou všeobsahující vizí Bahá’í Víry. O přijetí slečny Root v březnu 1928 hovoří deník České slovo. Na T. G. Masaryka i E. Beneše učinilo učení Bahá’í Víry silný dojem.

„Jděte s těmito principy mezi diplomaty, do univerzit a škol, do náboženských společenství a také o nich pište. Světový mír mohou přinést jen a jen lidé“. (T. G. Masaryk)

„Bahá’í učení je jedním z velkých nástrojů pro konečné vítězství ducha a humanity“(E. Beneš)

Autentickou nahrávku hlasu paní Marthy Root hovořící o paní Charlotte Masaryk (manželce T.G.Masaryka) si můžete poslechnout zde:

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Období po druhé světové válce

Během 2. světové války byla veškerá činnost zastavena. K obnovení dochází opět v poválečných letech. V tomto období dochází i ke snaze o registraci společenství. Výsledkem však bylo zatýkání a v roce 1958 také uvěznění několika členů společenství.

V následném období se Bahá’í nesměli setkávat. Období izolace bylo prolomeno politickými změnami v listopadu roku 1989.

Období po listopadu 1989

S pomocí Bahá’í věřících ze zahraničí byla na několika místech Československa ustanovena místní Bahá’í společenství a byly zvoleny první Místní duchovní rady.

Národní duchovní rada Československa, správní orgán spravující záležitosti společenství na národní úrovni, byl poprvé zvolen 27. dubna 1991.