Dalajláma promlouval k mládeži a modlil se v Bahá’í chrámu v Novém Dillí

21 January, 2015

(TibetanReview.net) – Tibetský duchovní vůdce v exilu dalajláma přednášel 16. ledna o míru a soucitu a také se zúčastnil modlitebního setkání v Bahá’í Domu uctívání, obecně známém jako Lotosový chrám, v Bahapuru v Novém Dillí. Těchto setkání se zúčastnili studenti ze 14-ti škol indického hlavního města jakož i diplomaté a ředitelé škol.

Jeho Svatost Dalajláma v Bahá’í chrámu v Novém Dillí

Jeho Svatost Dalajláma (Photo courtesy/Photo: 360b)

Dalajláma zaměřil svůj projev hlavně na mládež z publika a kromě mnoha jiných věcí jí sdělil toto: „Více se zabývejte potřebami druhých, potřebami celého lidstva, a tím docílíte klidu své mysli. Sobectví vytváří propast mezi námi a ostatními lidmi, což vede k podezřívavosti a nedůvěře, a to v konečném důsledku vede k osamělosti. Myslete na blaho druhých a budete šťastní.“

Mluvil také o tom, jak důležitá je velkorysost vůči své osobní duševní pohodě a dodal, že: „srdečnost a soucit příznivě přispívají k naší fyzické i duševní pohodě, zatímco hněv, nenávist a strach nikoli. Právě z tohoto důvodu dnes někteří vědci mluví o srdečnosti jako o prostředku k zajištění toho, aby měl člověk ,zdravého ducha a zdravé tělo‘.“

Dalajláma také řekl, že stávající vzdělávací systém zaměřený na materialistické cíle musí být vyvážen zvláštním důrazem na vnitřní hodnoty, jako jsou tolerance, odpuštění, láska a soucit. Dodal, že světskou etiku měl kultivovat způsob, jak prezentovat tyto hodnoty tak, aby pozitivně oslovovaly každého člověka.

Po této přednášce byly pronášeny hinduistické, muslimské, buddhistické, křesťanské a Bahá’í modlitby v několika jazycích, včetně angličtiny, hindštiny, arabštiny a sanskrtu.

Bahá’í víru založil Bahá’u’lláh před více než sto lety v Íránu. Bahá’í víra učí o jednotě Boha, jednotě lidské rodiny a jednotě náboženství.

Popisek: Jeho Svatost Dalajláma

Zdroj: http://www.tibetanreview.net/dalai-lama-speaks-to-youngsters-prays-at-bahai-temple-new-delhi-2/